Terénny zápisník

Na tejto stránke sú uverejnené niektoré moje zážitky a zaujímavosti z terénu.

 

V septembri 2012 bola uvedená na svetlo sveta kniha o slovenskej prírode WILDLIFE z vydavateľstva AB ART Press, na ktorej sa spolupodieľalo viacero slovenských fotografov a ktorá získala titul Najkrajšia kniha o Slovensku za rok 2012. Ja som mal to šťastie, že na jednu z obálok (sú dve) bola vybraná moja fotografia (viď obrázok) :o) 

 

Na jar 2013 sme už tradične ako každý rok inštalovali s kolegami zábrany na migračnej trase skokanov hnedých, ktorá vedie z potoka Zázrivka cez frekventovanú cestu do blízkeho jazierka. Zábrany sa inštalujú zvyčajne na kritických miestach aby sa predošlo veľkým úhynom žiab na cestách. Tieto zábrany tvorí umelohmotný pás uchytený k zemi pomocou drevených kolíkov, lemovaný viacerými odchytovými jamami. Funguje to tak, že keď bude chcieť skokan prejsť cez cestu, narazí na zábranu (pás), pôjde popri nej hľadajúc nejakú dieru a spadne do odchytovej jamy. Jamy sú dostatočne hlboké na to aby žaby z nej nevyskočili. Pri kontrole týchto jám sa žaby pozbierajú vlhkými rukami (suché ruky by žaby na koži pálili) a prenesú do jazierka. Tento rok konečne zas stúpla početnosť migrujúcich skokanov na tomto mieste čo nás veľmi potešilo :o)

V máji sme rekonštruovali náučný chodník v Dolných a Nových Dierach, ktoré sú súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Tiesňavy. Je to jedna z najnavštevovanejších lokalít v NP Malá Fatra. Vymenili sme staré panely za nové s novým, atraktívnejším a estetickejším dizajnom. Odporúčam si ich ísť pozrieť, snáď sa vám budú páčiť :o)

 

Tak isto ako aj minulý rok aj tento sme započali odchyt medveďov za účelom ich telemetrie a získania viac etologických informácií. Založený obojok vysiela pomocou satelitu info o pohybe medveďa a takisto zbiera info o jeho telesnej teplote, pohybovej aktivite atď. Tým získavame komplexnejší obraz o medveďom živote :o) V júni sa nám podarilo chytiť 90 kg mladého medveďa - samca. Podľa stavu zubov má asi 3 - 4 roky a je v dobrej kondícii. Inak, medveď ako taký nemá žiadny výrazný pach. Odchytenému dostatočne veľkému medveďovi založíme telemetrický obojok a do ušnice dáme klips výraznej farby s číslom. Tá je pre prípad, keď sa batéria v obojku vybije, obojok sa odopne a my si môžeme neskôr v teréne aj pomocou identifikácie klipu overiť, že medveď žije a v akej je kondícii.

Kontakt

michal.babnic@gmail.com

+421903542803

Vyhľadávanie

Štítky

Neboli nájdené žiadne štítky.

© 2009 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode